top of page
DSC_7651.jpg

Wiedza o roślinach

Kochasz rośliny? Jeśli tu jesteś, to z pewnością kochasz przyrodę, tak jak my. Dowiedz się, jakie gatunki roślin tropikalne są uprawiane w ogrodzie.

Wiedza o roślinach: Usługi
DSC_7626.jpg

Trachycarpus Fortunei

Świat natury

Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) – gatunek drzewa z rodziny arekowatych (palm). Pochodzi z gór południowych i środkowych Chin (rośnie do 2400 m n.p.m.), poza tym występuje w BhutanieNepalu, północnych IndiachMjanmie i Wietnami, a jako gatunek naturalizowany także w Japonii. Nazwa upamiętnia Roberta Fortune'a, który przywiózł tę roślinę z Chin do Europy. 

Gatunek jest uprawiany już w Europie od ponad 160 lat jako roślina ozdobna. Ze względu na relatywnie, jak na palmę, dużą odporność na niskie temperatury jest popularna w uprawie w krajach klimatu umiarkowanego.

Z włókna otrzymanego z liści w niektórych krajach wykonuje się miotły, powrozy, nieprzemakalne płaszcze, kapelusze i inne

Szorstkowiec fortunego wykształca solidny pień, który może mierzyć do 12 m wysokości. Sama palma dorastać może do 15 m, oczywiście w swoim naturalnym środowisku. Pień pokryty jest grubym włosiem. Włosie to np. we Francji wykorzystywane było do produkcji sandałów, a w Chinach wytwarzano z niego ubrania. Włókno jest bardzo odporne. Pień dorosłej palmy może mieć 70-100 cm w obwodzie. 

Wiedza o roślinach: Witaj

Trachycarpus Wagnerianus

Trachycarpus wagnerianus pochodzi z Japonii znana jako palma bonsai. Rośnie jako niższa palma niż Trachycarpus fortunei. Posiada pojedynczy pień i koronę liściową składającą się z 10 do 20 wachlarzowatych liści.
Palma o niezwykle sztywnych liściach. Wyjątkowo odpornych na wiatr. Można ją sadzić w miejscach wietrznych. Liście jako młode mają kształt prawie okrągły. Są mniejszy niż u Trachycarpus fortunei.

DSC_7663.jpg
Wiedza o roślinach: Info
DSC_7651.jpg

Sabal Palmetto

Palma sabalowa  – gatunek roślin, należący do rodziny arekowatych (palm). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie na naturalnych stanowiskach rośnie w USA w stanach: OklahomaAlabamaArkansasFlorydaGeorgiaLuizjanaMissisipiKarolina Północna i Karolina Południowa .

Palma ta rośnie dość wolno, dorasta do wysokości 24–27 m, a pień osiąga średnicę 30 cm. Mija wiele lat, zanim sadzonka sabal palmetto uformuje prawdziwy pień. Jest on przepiękny, ponieważ powstaje poprzez skrzyżowanie zaschniętych liści. Zaczyna się formować po upływie około 10 lat od wysadzenia do gruntu. Nawet bez pnia sabal palmetto daje doskonały efekt w ogrodzie, szczególnie jeśli zgrupuje się kilka roślin koło siebie. Koronę tworzy około 40 wielkich, zielonych liści.

Wiedza o roślinach: Godziny otwarcia
1594674655432.jpg

Sabal Minor


Sabal minor) – gatunek roślin, należący do rodziny arekowatych (palm). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie na naturalnych stanowiskach rośnie w USA w stanach: OklahomaAlabamaArkansasFlorydaGeorgiaLuizjanaMissisipiKarolina Północna i Karolina Południowa[

Jest to krzaczasta palma o wysokości do 2 m i szerokości do 1 m. Ma bardzo krótki pęd, który zazwyczaj nie wyrasta ponad ziemię, lub tylko bardzo niewiele. Na jego szczycie wyrasta pióropusz liści. Są one sztywne, zielone lub niebieskozielone i podzielone na taśmowate listki. Drobne, białe kwiaty zebrane są w smukłe i wzniesione wiechy wystające powyżej liści. Powstają z nich drobne, czarne i błyszczące nasiona.

Wiedza o roślinach: Zwiedzanie
DSC_7703.jpg

Trithrinax campestris

Trithrinax campestris, niebieska palma igłowa
Niesamowita palma pochodząca z Argentyny i Urugwaju. Jest w stanie wytrzymać zarówno bardzo duże mrozy jak i silny wiatr, ponieważ liście tej palmy są niezwykle sztywne. Bardziej niż u Trachycarpus wagnerianus. Znane są przypadki, gdzie dorosłe, dobrze ukorzenione palmy wytrzymały bez uszkodzeń nawet -17C.
Sztywne liście na końcu pokryte są bardzo dużymi kolcami. Pień również jest uzbrojony w kolce (igły). Trzeba być bardzo ostrożnym. Wysokość palmy w naturze dochodzi do 5 metrów. Z reguły wytwarza kilka pni. Liście są majestatyczne w kolorze srebrzysto-niebieskim.
W naturze palma rośnie w rejonach górskich Ameryki Południowej. wytrzymuje zarówno ekstremalne susze i gorąco jak i mróz.
Palma bardzo trudna do zdobycia.

Wiedza o roślinach: Historia
DSC_7749.jpg

Jubaea chilensis

Jubaea Chilenisis, palma chilijska, palma miodowa – gatunek rośliny z rodziny arekowatych (dawniej, a obecnie zwyczajowo, nazywanych palmami). Pochodzi z południowo-zachodniego obszaru Ameryki Południowej i jest endemicznym gatunkiem obszaru chilijsko-patagońskiego.

Jest bardzo imponującą palmą osiągającą ponad 30 metrów wysokości, kłodzina u podstawy może osiągnąć do 1,5 m średnicy. Kłodzina jest krępa, szara i gładka. Obwód korony osiąga do dziewięciu metrów.

Liście

Pierzaste liście mają długość od dwóch do czterech metrów.

Owoce

Małe, okrągłe, o średnicy około 2–3 cm średnicy. Owoce te zwane są również „miniaturowym kokosem”, z uwagi na podobieństwo w budowie do owoców palmy kokosowej.

palma ta rośnie bardzo wolno – jest jedną z najwolniej rosnących palm na świecie. Zakwita i owocuje dopiero po 60 latach. Dorosła palma w odpowiednim klimacie przyrasta do 20 cm rocznie. Obecnie palma ta znajduje się pod ścisłą ochroną, a produkcja wina palmowego z jubei jest ściśle kontrolowana. Wielkość światowej populacji szacuje się na około 100 tysięcy egzemplarzy. Poza Chile rośnie też w Kalifornii, w USA, w nielicznych ogrodach Anglii, Szwajcarii, Chorwacji i w północnej części Włoch.

Wiedza o roślinach: Historia
DSC_7675.jpg

Rhapidophyllum hystrix

Rhapidophyllum hystrix zwany jest także palmą igłową z tego względu, że pokryty jest bardzo dużą ilością sztywnych i ostrych igieł chroniących jego koronę liściową. Gatunek ten pochodzi z południowo wschodnich wybrzeży USA i dzięki postępującemu niszczeniu jego naturalnego środowiska staje się coraz bardziej rzadki.

Rhapidophyllum hystrix ma piękne mocno zielone palczaste liście, które są srebrzyste od spodu. Pień nadziemny jest raczej krótki (około 30cm). Jest to roślina, która rośnie bardzo wolno. Pięćdziesięcioletnia palma na Florydzie osiągnęła 3m wysokości i szerokości.

Wiedza o roślinach: Historia
DSC_7725.jpg

Brahea armata

Brahea armata , powszechnie znana jako meksykańska niebieska palma lub niebieska palma hesper , jest dużym wiecznie zielonym drzewem z rodziny palmowych Arecaceae , pochodzącym z Baja California w Meksyku.

Dorasta do wysokości 15 metrów z grubym pniem. Jego wyraźnie niebieskawe liście mają 1–2 metry szerokości, a ogonki o długości 1 metra. Liście są trwałe w naturze, tworząc kudły wokół pnia. Gatunek ten jest najbardziej rozpowszechnioną endemiczną palmą północnego półwyspu Meksyku; jest lokalnie powszechny w Arroyos i dnie kanionu, i zaobserwowano wzrost w szczelinach skalnych na wyższych wysokościach. Czasami można go znaleźć w przypadku Washingtonia filifera lub Washingtonia robusta .

Wiedza o roślinach: Historia
IMG_20191114_141759.jpg

Chamaerops humilis

Karłatka niska (Chamaerops humilis L.) – gatunek wiecznie zielonej rośliny z rodziny arekowatych (Arecaceae). Jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju karłatka (Chamaerops).

Jest jedną z dwóch (razem z Phoenix theophrasti Greuter) rodzimych dla Europy palm. Zasięg obejmuje zachodnią część obszaru śródziemnomorskiego, od południowych Włoch do południowej Hiszpanii oraz Afrykę, wzdłuż wybrzeża północnoafrykańskiego, od Tunezji do Maroka. Obecnie bywa uprawiana, w celach ozdobnych, na większym obszarze, między innymi na południu Chorwacji i Grecji.

Wiedza o roślinach: Historia

Yucca rostrata

Jukki należą do rodziny agawowatych jest bardzo dekoracyjną, wykształca koronę niemal niebieskich liści z żółto zaznaczonymi końcami. Są one delikatnie ząbkowane, giętkie, mają 25-60 cm długości, 1-1,5 cm szerokości i należą do najładniejszych spośród jukk wykształcających pień. Kremowo-białe dzwonkowate kwiaty zebrane są w wiechy, pojawiają się na od marca do kwietnia na łodygach o długości 1-2 m. Pień z czasem może się rozgałęziać. Suche liście przez długi czas pozostają na pniu. Wytrzymuje ekstremalne upały i susze, a ponadto mrozy, nawet do -20°C, przy zapewnieniu bardzo suchego stanowiska

DSC_7740.jpg
Wiedza o roślinach: O nas
bottom of page